Manuál úspěšného hubnutí (E-book)

Kód: 974
Novinka Tip
ZdarmaZdarma
B manual uspesneho hubnuti EB
190 Kč 173 Kč bez DPH 190 Kč / 1 ks
Skladem
Můžeme doručit do:
2.3.2021

Kniha je určena všem, kteří bojují s váhou a mají za sebou třeba i neúspěšné redukční pokusy. Autoři se mnoha zkušenostmi komunikace s pacienty s nadváhou a obezitou si nedávají cíl představit zaručené návody na hubnutí, ale spíše kladou důraz na to, aby čtenář našel odpovědi na mnoho otázek, které vždy vyběhnou při tak otřepaném :”měl byste zhubnout…” Kniha představuje ucelený pohled na problematiku vyšší hmotnosti i s dalšími komplikacemi, které to s sebou přináší. Naprostý nedostatek času při návštěvách u lékaře vede k tomu, že mnoho otázek nejen, že se nestihnou odpovědět, ale často ani položit.

kapitoly_ZO 23 Kapitol

stranky 320 stránek

ukazkaUkázka knihy

ISBN: 978‑80‑903929‑8‑4
datum vydání 2020
Autor: doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., Mgr. Aneta Sadílková, MUDr. Marta Šimůnková
Nakladatelství: NOL – nakladatelství odborné literatury s.r.o.

Detailní informace

Detailní popis produktu

MANUÁL PRAKTICKÉ OBEZITOLOGIE

Kniha je určena všem, kteří bojují s váhou a mají za sebou třeba i neúspěšné redukční pokusy.

pridat_do_kosiku

W_manual_uspesneho_hubnuti

ukazkaUkázka knihy

Paradox: fyzická aktivita a strava

Jednou z nejčastějších chyb při plánovaní pohybové aktivity pacientů vyšších hmotností (120–150 kg a více) je doporučení příliš přísné redukční diety, jež neumožňuje navýšení pohybové aktivity, zvyšuje únavu a paradoxně může uškodit. Člověk o hmotnosti 150 kg, který je v normálním životě aktivní, chodí do zaměstnání, zvládá domácí práce, má poměrně velmi vyvinutou svalovou hmotu a v normálním životě podává „sportovní“ výkony. Mnoho vrcholových sportovců o hmotnosti 90–100 kg by s padesátikilogramovým závažím nedokázalo cvičit více než několik minut. Nepochybně by vyčerpali svalový glykogen a museli by přijmout mnohem více energie v jídle, aby doplnili ztracenou energii. Jakékoliv navýšení výdeje energie pohybovou aktivitou u jinak aktivních lidí se 150 kilogramy při nezměněné energetické hodnotě jídelníčku povede k energetickému deficitu a k následné redukci hmotnosti. Daleko významnější je tedy sledovat kvalitu potravy, především zdali obsahuje dostatek kvalitních bílkovin. Není nutné se bát ani sacharidů, protože ty jsou základním „palivem“ pro svaly. Pak dojde k postupnému snižování tělesného tuku (velmi pomalu) a klíčem je udržet současnou svalovou hmotu, která je u těchto osob mohutnější, než by odpovídalo ideální hmotnosti. Čím déle se podaří zpomalit pokles aktivní tělesné hmoty, tím bude efekt dlouhodobější.

Pohybová aktivita před ortopedickým výkonem
Doporučil vám ortoped zhubnout o 20 a více kilogramů před plánovaným ortopedickým výkonem (endoprotéza kolenních nebo kyčelních kloubů atd.)? Není snadné efektivně redukovat hmotnost, pokud se nemůžete hýbat. Adaptace na nízký energetický příjem je skoro nevyhnutelná. Přesto zvláště posilování horních končetin, břišního svalstva, hlubokého stabilizačního systému (svalstvo kolem páteře, svaly zad a hýždí) pomůže v následné rehabilitaci po operačním výkonu. O pohybové aktivitě v tomto případě je však vhodné se poradit s rehabilitačním lékařem, a zvláště na začátku by na vás měl dohlédnout fyzioterapeut. Je velmi pravděpodobné, že kolem poškozeného kloubu bude oslabené svalstvo a jeho posílení vyžaduje individuální přístup. Rozhodně nemá smysl užívat léky proti bolesti před pohybovou aktivitou a snažit se cvičit. Klíčové pro úspěšné provozování pohybové aktivity je, abyste pochopili nejen její význam, ale především změny, které mohou nastat v prvních hodinách po ukončení cvičení. Optimální je pak například monitorování kroků – dále viz kapitolu Telemedicína v léčbě obezity, pokud nejste limitováni artrózou kolenních nebo kyčelních kloubů.